
Spawarki inwertorowe to nowoczesne urządzenia spawalnicze o niewielkich rozmiarach, a jednocześnie sporych możliwościach. Są chętnie wybierane zarówno przez profesjonalistów, jak i hobbystów. Zastanawiasz się nad zakupem spawarki do użytku domowego, ale nie wiesz, jaki model wybrać? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.
Metoda spawania
W zależności od modelu urządzenia inwertorowe pozwalają na łączenie materiałów różnymi metodami. Popularnym wyborem do zastosowań domowych są spawarki inwertorowe MMA. Charakteryzują się niską ceną i umożliwiają wykonanie podstawowych prac, takich jak zespawanie ogrodzenia czy wykonanie daszku nad taras. Nie wymagają stosowania gazu osłonowego. Jeśli szukasz urządzenia o większych możliwościach, zdecyduj się na spawarkę 3 w 1. Umożliwiają one spawanie nie tylko metodą MMA, ale także MIG/MAG (w osłonie gazu obojętnego lub aktywnego) oraz TIG (w osłonie gazu obojętnego z wykorzystaniem elektrody nietopliwej).
Parametry spawarki inwertorowej do domu
Przy wyborze spawarki inwertorowej do domu zwróć uwagę na kilka parametrów. Pierwszym z nich jest prąd spawania, zwany także amperażem. Im jest on wyższy, tym grubsze materiały można spawać. Do zastosowań domowych wystarczające będzie urządzenie o prądzie spawania 160-200 A, takie jak dostępna w naszym sklepie spawarka inwertorowa MMA Magnum Snake 200P. Umożliwia ona swobodne łączenie blach o grubości kilku milimetrów.
Weź również pod uwagę cykl pracy. Parametr ten określa, jak długo można pracować za pomocą spawarki w 10-minutowym odcinku czasu, a jak długo urządzenie musi odpoczywać. W większości przydomowych warsztatów w zupełności sprawdzą się spawarki z cyklem pracy wynoszącym 20% lub nieco więcej. Jeśli zamierzasz wykorzystywać urządzenie częściej i do bardziej wymagających prac, postaw na model o wartości tego parametru na poziomie 35-40%.
Wybierając spawarkę inwertorową do domu, sprawdź także, jakie funkcje oferuje. Przydatna będzie funkcja Hot Start, która zwiększa prąd spawania w momencie zajarzenia łuku. Dzięki temu ułatwia rozpoczęcie spawania. Pomocna będzie też funkcja Arc Force. Reguluje ona dynamikę łuku spawalniczego, co wpływa na ograniczenie występowania zwarć i poprawę jakości spoin.