BlankProducenci
 
Blank

Jak działają reduktory do gazów technicznych?

Jak działają reduktory do gazów technicznych?

Spawanie metodami MIG/MAG i TIG wykonuje się w osłonie gazów. Aby utrzymać ich parametry na odpowiednim poziomie, konieczne jest zastosowanie reduktorów do gazów technicznych. Jak sugeruje sama ich nazwa, służą one do redukcji – konkretnie wartości ciśnienia gazu osłonowego wypływającego z butli. W ten sposób zabezpieczają przed niekontrolowanym wybuchem. Jak działają reduktory do gazów technicznych?

Zasada działania reduktora do gazów technicznych

Zasada działania reduktora do gazów technicznych jest stosunkowo prosta. To niewielkie urządzenie, które przyjmuje postać zaworu z otworem. Na nim umieszczona jest membrana ze sprężyną. Ciśnienie gazu napierające na membranę ulega zmianie podczas przekręcania pokrętła regulatora, którym jest śruba nastawna o określonym skoku. Od jego wielkości zależy szybkość i dokładność zmian ciśnienia – im większy skok, tym mniej dokładna będzie regulacja. Z uwagi na to, że w butlach spawalniczych ciśnienie gazu dochodzi do 40 bar, niezbędne jest zastosowanie precyzyjnego pokrętła regulacyjnego. Reduktory przeznaczone są do konkretnych gazów. W naszym sklepie znajdziesz reduktor do argonu, acetylenu, tlenu, dwutlenku węgla czy propanu-butanu.

Manometr i zawór bezpieczeństwa, czyli dodatkowy osprzęt reduktora

W trakcie spawania konieczna jest kontrola ciśnienia w butli spawalniczej oraz ciśnienia roboczego gazu przepływającego przez wąż. Służy do tego manometr, w który może być wyposażony reduktor. O ile doświadczeni spawacze poradzą sobie bez niego, tak osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze spawaniem, polecane są reduktory z dwoma manometrami – pokazują one zarówno ciśnienie gazu wyjściowego, jak i ciśnienie po redukcji. Poza tym reduktory mogą być wyposażone w zawór bezpieczeństwa. Jeśli ciśnienie wylotowe przekroczy dopuszczalną wartość, dbają one o to, aby nadmiar gazu z komory ciśnienia wylotowego został usunięty na zewnątrz butli.

alt do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl