Podnośnik samochodowy przyda się zarówno w garażu czy serwisie, jak i na drodze. W przypadku złapania gumy na trasie pomoże unieść auto na wysokość niezbędną do wymiany koła. W warsztacie samochodowym natomiast umożliwi mechanikom sprawdzenie i wymianę lub naprawę komponentów podwozia. Jest to zatem urządzenie niezbędne każdemu właścicielowi auta, a w serwisie pojazdów stanowi jeden z ważniejszych elementów wyposażenia. Na czym opiera się zasada działania podnośników hydraulicznych?
Podnośniki samochodowe a prawo Pascala
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów podnośników samochodowych, lecz najczęściej stosuje się te, wykorzystujące do podnoszenia pojazdów system hydrauliczny. Układy hydrauliczne działają w oparciu o prawo Pascala, które mówi, iż ciśnienie zewnętrzne wywierane na ciecz znajdującą się w naczyniu zamkniętym rozchodzi się jednakowo we wszystkich kierunkach. Zasadę te wykorzystano także w konstrukcji hydraulicznych podnośników samochodowych. Przyjrzyjmy się bliżej specyfice ich funkcjonowania.
Działanie układów hydraulicznych w podnośnikach samochodowych
Układ hydrauliczny podnośnika samochodowego składa się ze zbiornika wypełnionego płynem hydraulicznym lub olejem oraz z dwóch cylindrów, zwanych także siłownikami, połączonych są ze sobą przy pomocy przewodów hydraulicznych. Ruch cieczy w zbiorniku roboczym, zainicjowany przez energię z silnika elektrycznego, ręcznej dźwigni lub kompresora powietrza, wytwarza ciśnienie, które przenoszone jest następnie na główny cylinder. Wypychana pod ciśnieniem ciecz przekłada niewielką wartość energii wyjściowej na siłę zdolną do uniesienia nawet kilkutonowego ciężaru.
Tak wykorzystane prawa fizyki sprawiają, iż nawet w sytuacji awaryjnej na drodze, kierowca nie musi używać siły fizycznej do uniesienia pojazdu w celu wymiany koła. Podnośnik samochodowy zaopatrzony jest w specjalną dźwignię, którą wystarczy przesunąć, aby wprawić w ruch układ hydrauliczny. W celu opuszczenia samochodu do wysokości wyjściowej należy z kolei zwolnić zawór ciśnienia, co spowoduje wycofanie się siłownika. Przy tej czynności powinno się zachować szczególną ostrożność – zawory w niektórych podnośnikach mogą być czułe na regulację i, aby zapobiec uszkodzeniu auta, należy zwalniać je stopniowo.